UT Service ApS
Aktiv
CVR 41626844APSOverfladebehandling af metal
CVR 41626844APSOverfladebehandling af metal
Regnskabsåret 2025 bød på en omsætning på ca. 5,4 mio. kr., mens årets resultat blev et overskud på ca. 2,3 mio. kr. De seneste 5 regnskabsår viser en omsætning, der er vokset med 510,8%. Soliditetsgraden var senest opgjort til 64,3%.
Overskudsgraden på 43,2% ligger over branchemedianen for overfladebehandling af metal på 15% (baseret på 185 sammenlignelige virksomheder). Målt på soliditet ligger virksomheden over branchemedianen på 52,7%.
| Beløb | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 881 t.kr. | 558 t.kr. | 1,9 mio. kr. | 986 t.kr. | 5,4 mio. kr. |
| Bruttofortjeneste | 881 t.kr. | 558 t.kr. | 1,9 mio. kr. | 986 t.kr. | 5,4 mio. kr. |
| EBIT | 166 t.kr. | 240 t.kr. | 279 t.kr. | 7 t.kr. | 3 mio. kr. |
| Resultat | 127 t.kr. | 185 t.kr. | 213 t.kr. | 96 kr. | 2,3 mio. kr. |
| Lønomkostninger | 698 t.kr. | 303 t.kr. | 1,6 mio. kr. | 914 t.kr. | 2,3 mio. kr. |
| Egenkapital | 167 t.kr. | 352 t.kr. | 565 t.kr. | 565 t.kr. | 2,9 mio. kr. |
| Samlede aktiver | 646 t.kr. | 453 t.kr. | 890 t.kr. | 843 t.kr. | 4,5 mio. kr. |
| Samlet gæld | 478 t.kr. | 101 t.kr. | 325 t.kr. | 278 t.kr. | 1,6 mio. kr. |
| Ansatte (ifølge regnskab) | 1 | 1 | 4 | 3 | 4 |
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Overskudsgrad | 14,4% | 33,1% | 11,5% | 0% | 43,2% |
| Dækningsgrad | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Afkastningsgrad | 25,7% | 53% | 31,4% | 0,8% | 67% |
| Soliditetsgrad | 25,9% | 77,7% | 63,5% | 67% | 64,3% |
| Egenkapitalforrentning | 76,1% | 52,5% | 37,7% | 0% | 80,5% |
| Likviditetsgrad | 1,16 | 3,87 | 2,41 | 1,57 | 2,4 |
| Gældsgrad | 2,86 | 0,29 | 0,58 | 0,49 | 0,56 |